Krem i serum na włosy – zamienniki czy dobra komplementarne?

Żadne serum nie zastąpi kremu, i kropka! Czas skończyć z powielaniem tego okropnego mitu, który może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści. Serum do włosów (nawet najlepsze, najdroższe i najbardziej kompleksowe) nie może zastąpić kremu, maski lub odżywki. Na wstępie obalamy więc teorię o tym, że serum do włosów jest substytutem dla innych produktów pielęgnacyjnych.

Serum może być tylko dodatkowym elementem.

serum-do-włosów.jpgDlaczego serum nie może zastąpić odżywki?

Mawia się, że serum ma większe stężenie składników aktywnych, jest wzbogacone o więcej substancji odżywczych i oferuje bardziej dogłębne działanie. To prawda. To jednak wcale nie oznacza, że może zastąpić odżywkę lub maskę do włosów. Są dwa kluczowe powody.

1. Serum do włosów to kosmetyk do zadań specjalnych, który powinno się stosować jako dodatkową kurację dla uzupełnienia pielęgnacji. Powinniśmy traktować je jako sposób na zwalczenie konkretnego problemu, który się pojawił. Dobrze sprawdza się jako okresowe lub okazjonalne odżywienie włosów np. po zimie.

2. Serum do włosów nie zawiera substancji czynnej odpowiedzialnej za ochronę włosów, więc nie zabezpieczy np. przed promieniowaniem słonecznym. Mimo wielu cennych składników dostarczanych do skóry przez serum, nie powinno się na nim poprzestać. Odżywka lub preparat ochronny powinny uzupełnić kurację, aby zapewnić włosom konieczną ochronę.

Serum i odżywka jako dobra komplementarne

Serum, jeśli już się na nie decydujemy, musi stanowić uzupełnienie codziennej pielęgnacji, choć nie stosuje się go każdego dnia. Po umyciu włosów zawsze należy zapewnić włosom kompleksowe odżywienie, którego nie da nam np. serum skoncentrowane tylko na regeneracji uszkodzonych włosów. Tę zależność można porównać do łykania suplementów diety. Jeśli mamy niedobory magnezu (problem) to decydujemy się na łykanie tabletek z magnezem (serum), ale nie rezygnujemy z jedzenia (odżywka), które było w naszej diecie (standardowa pielęgnacja) dotychczas. Tak samo tabletki magnezu, jak serum, to rozwiązanie dla pojawiającego się problemu, które stanowi uzupełnienie dla dotychczasowych zabiegów.