DIY – serum do włosów z keratyną i elastyną

Kosmetyczne DIY podbija sieć! Nic dziwnego. Uwielbiamy domowe kosmetyki, bo są całkowicie naturalne, mamy kontrolę nad ich składem i możemy dopasować je do swoich potrzeb. Nadszedł czas, w którym odchodzimy od modnych masówek, a zaczynamy doceniać indywidualne podejście.

Najpopularniejsze są ręcznie robione produkty do pielęgnacji włosów np. ziołowe płukanki lub maski do włosów na bazie olejów, żółtka i ekstraktów roślinnych.

serum-do-włosów.jpgNieco trudniejsze jest wykonanie w domowych warunkach serum do włosów. Główna trudność to dobranie takiej ilości i jakości substancji aktywnych, aby efekt można było określić mianem skoncentrowanego serum. Nie jest to jednak niemożliwe! Nie wykonamy jednak serum do włosów z produktów, które mamy w domu. Do tego kosmetyku potrzebne są już substancje, które kupimy w sklepach z naturalnymi surowcami i półproduktami np. kolorowka.com, biochemiaurody.com, manufakturakosmetyczna.pl, mazidla.com itp.

Co jest potrzebne do zrobienia serum na włosy?

– 110 g wody demineralizowanej,
– 5 g hydrolizatu keratyny,
– 3 ml elastyny,
– 1 g kompozycji witaminowej „all in one”,
– 1.2 g d-panthenolu,
– konserwant FEOG,
– 1 butelka z atomizerem (ok. 120 ml),
– nalepka na butelkę (opcjonalnie).

Jak zrobić domowe serum do włosów?

Wymienione półprodukty pozwalają na zrobienie około 120 ml serum do włosów. Skompletowanie potrzebnych składników to najtrudniejsza część zadania, bo wykonanie kosmetyku jest łatwe. Do butelki z wodą demineralizowaną wlewamy d-panthenol i potrząsamy zawartością, aby składniki się połączyły. Do pustej butelki z atomizerem (możemy wykorzystać pustą po zużytym kosmetyku, ale trzeba ją wcześniej wyparzyć) wsypujemy kompozycję witaminową, która powinna być w formie proszku. Do witamin dodajemy hydrolizat keratyny i elastynę, czyli dwa najważniejsze składniki serum. Te składniki w butelce zalewamy przygotowanym wcześniej roztworem wody z witaminą B5. Na tym etapie warto dodać konserwant, choć jest to opcjonalne. Serum z konserwantem będzie się nadawało do użycia przez pół roku, a bez niego tylko dwa tygodnie. Całość zakręcamy i potrząsamy, aby wszystkie elementy się wymieszamy. Odstawiamy na 2-3 godziny i ponownie potrząsamy kilkukrotnie. Serum jest gotowe!